Hasan Coci Anadolu Lisesinde okuyan ve 12. Sınıf öğrencisi olan Burak Atagür, okulun kütüphane kayıtlarını otomasyon programına yüklemekle görevliydi. Verileri 10 gün boyunca sisteme kaydeden Atagür’ün 10. günün sonunda programın çökmesi yüzünden tüm emekleri boşa gitti. Okulun referansı sayesinde bir yazılım firmasına başvuran Atagür, beklediği desteği alamayınca kendi programını geliştirmeye karar verdi. Bilişim Teknolojileri öğretmeninden destek alan Atagür, kendi programını geliştirerek hem önceki otomasyonda olan eksiklikleri giderdi hem de okulunu yazılım ücreti ödemekten kurtardı.

Atagür, geliştirdiği yeni programın eski programa göre daha elverişli olduğunu söyleyerek ”Kütüphane otomasyon programını öğretmenimle birlikte 2 ay çalışarak geliştirmeyi başardık. Önceki programdan kaynaklanan veri kaybı sorununu ortadan kaldırmak için ise e-mail yedekleme yazılımını programa yerleştirdik. Gün sonunda program otomatik olarak belirlenen e-mail adresine yedeklemeleri gönderdiği için veri kaybı da yaşamıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Atagür’ün yeni programı sayesinde en çok kitap okuyan öğrenciler, en çok okuyan sınıf ve hatta en çok okuyan okul kolaylıkla tespit edilebiliyor. Ayrıca okulda olmayan bir kitabın aynı programı kullanan başka bir okulda olup olmadığı da tespit edilebiliyor.

Hiçbir maliyeti olmaksızın geliştirilen bu program sayesinde Atagür’ün okulu yazılım ücreti ödemekten de kurtulmuş oldu. Ayrıca bu yeni otomasyon programı, Milli Eğitim Müdürü’nün de izniyle diğer okullara dağıtıldı. Okul yetkililerinden olumlu geri dönüşlerin alındığı göz önünde bulundurularak bu yeni otomasyonun 81 ildeki bütün okullara ücretsiz olarak dağıtılacağı açıklandı.